Milyen tényező befolyásolja a vagyonszerzési illeték mértékét, illetve a mentesség vagy kedvezmény lehetőségét? 2024-es évre vonatkozólag frissítve.
A lakásvásárlási illeték, azaz az ingatlanvásárlás után fizetendő illeték általános mértéke 4%
Érdemes tehát ezzel is számolni az ingatlanvásárlás költségeinél. Pl: egy 40.000.000 forint értékű lakásvásárlás után fizetendő illeték értelemszerűen 1.600.000 forint kiadást jelent.
Ha egy garázst vasarol az ingatlan mellé 10.000.000millióért, a garázsvásárlás utáni illetékre ki kell fizess 400.000 forintot.
Vagyonszerzési illeték fajtái és mértéke
Az ingatlan szerzésének több módja lehet. Lehet visszterhes vagyonszerzéssel ( adásvétellel, hatósági határozattal, árverésen vétellel stb.), lehet örökölni, és lehet ajándékként is kapni ingatlant. Magánszemélyek esetén ezt a három alapesetét különböztetjük meg. Vagyis háromféle módon juthatunk ingatlanhoz: Nézzük mikor mennyi illetéket kell fizetni.
Vagyonszerzési illeték (Fajtái) | Vagyonszerzési illeték mérték |
---|---|
Visszterhes vagyonszerzés | A vételár 4%a |
Ajándékozási illeték | 9% |
Öröklési illeték |
9% |
Ingatlanforgalmazó cég |
2% |
Szabályozott ingatlanbefektetési társaságok | 2% |
Fontos! A vagyonszerzési illetéket a szerző fél köteles megfizetni. Vásárlás esetén, aki veszi, öröklés illetek esetén, aki örököl, és ajándékozás esetén a megajándékozott."
Vagyonszerzési illeték kalkulátor .
Attól függően, hogy az adott ingatlant, milyen módon szerezte visszterhes vagyonszerzéssel, örökség útján vagy ajándékozás által, az illeték mértéke más és más lesz, ez az ingatlan illeték kalkulátorunk ennek kiszámításához nyújt segítséget.
Mikor illetékmentes a vagyonszerzés?
- Nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni, ha a megvásárlandó ingatlan ára alacsonyabb az előzőleg eladott ingatlanunk áránál.
- Rokonok: Egyenes ági rokonok között. Ideértve az örökbefogadáson alapuló rokoni kapcsolatot is. Kik az egyenes ági rokonok? Azok, akik esetében elmondható, hogy egyik a másiktól származik. Azaz felmenők esetében szülők, nagyszülők, dédszülők, lemenők esetében gyermekek, unokák, dédunokák.
- Házastársak:Házastársak közötti adásvétel illeték mentes. A bejegyzett élettársakat mindegyik illetékkedvezmény és illetékmentesség megilleti, amelyeket az illetéktörvény a házasságban élőknek biztosít. A házastársi vagyonközösség megszüntetése keretében történő vagyonszerzés mentes az illeték alól.
- Új lakás vásárlása
- A vállalkozó által értékesítés céljára újonnan épített, építtetett, 15 millió forintot meg nem haladó forgalmi értékű új lakás tulajdonjogának vagy tulajdoni hányadának megvásárlása. Amennyiben új lakást vásárolunk közvetlenül a beruházótól 15 millió vételárig nem kell illetéket fizetni.
- Telek építésére alkalmas telek vásárlása illetékmentes, ha a felépített lakóházban a lakás(ok) hasznos alapterülete eléri a településrendezési tervben meghatározott maximális beépíthetőség 10%-át legalább és 4 éven belül felépítenek rá egy házat. Érdemes figyelni és tartani a határidőket, mert az adóhatóság bármikor ellenőrizheti a tevékenységünket. Azzal viszont érdemes tisztába lenni, hogy ha vagyonszerzési illeteket nem is de a helyi önkormányzatok az illetékességi területükön fekvő telkek után telekadót vethetnek ki.
- Állami/önkormányzati adásvétel. Amennyiben Állami/önkormányzati lakást vásárolunk nem kell vagyonszerzési illetéket fizetnünk.
Összegezve:
csok
2021. január 1. napjától mentesülnek az illeték megfizetése alól azok, akik CSOK segítségével jutnak új vagy használt ingatlanhoz függetlenül az ingatlan vételárától.
Az illeték mértéke alapesetben a vételár 4%-a, ezért ez nem kis kedvezmény, hiszen például egy 40 millió Ft-os ingatlan esetében 1.600.000 illeték kedvezményről van szó. A feltétele összesen annyi, hogy a vásárló feleljen meg a CSOK feltételeinek és azt meg is kapja.
Hogyan lehet csökkenteni az illetéket?
lakáscsere:
Cserepótló illetékkedvezmény 3 éven belül. Tehát röviden, ha az adott személy ingatlant ad el, majd annak az értékéből vásárol egy másik ingatlant. Abban az esetben kérelmezhető, alkalmazható ez a mentesség ha a vásárlást megelőző 3 évben adta el a korábbi ingatlanát. ÉS olcsóbb (alacsonyabb vételáron) lakást vesz helyette. Automatikusan nem jár csak ha kérelmezzük és az adásvételibe bele van írva.
Árkülönbség:
Amennyiben az újabb lakás drágább volt. Abban az estben értelemszerűen az elcserélt két ingatlan értékének különbözete adja az illetékfizetés alapját. Pl: 20 milliós lakást, 30 milliósra cserélünk;10 millió után fizetünk 400.000 forint illetéket. Viszont, ha 30 millióst cserélünk 20 milliósra, nem kell illetéket fizetni. Valamint nyilatkozni kell a B400-as nyomtatványon az előző jogügyletről továbbá szükséges a korábbi adásvételi szerződés csatolása az iratokhoz.
Első lakásvásárlónak járó vagyonszerzési illeték kedvezmény:
Ha még nem értékesített lakást abban az esetben is kérelmezhető az illeték kedvezmény. Ha először vásárolunk, és csak utána fogunk eladni. A szabályok szerint a vásárlást követően 1 év áll rendelkezésünkre, hogy a másik lakástulajdon eladásának tényét igazoljuk.Ebben az esetben kérni kell az állami adóhatóságot, hogy az illetéket azt figyelembe véve állapítsa meg, függessze fel.
35 év alatt:
35. életévét be nem töltött fiatalok első lakástulajdonuknak (tulajdoni hányaduknak) megszerzése.
Ekkor a fizetendő illeték felét kell befizetni az adóhatóság felé azaz a vételár 2 százalékát, HA (!) a lakás vételára nem haladja meg a 15 millió forintot. Amennyiben a lakás drágább 15 millió forintnál, a kedvezmény nem vehető igénybe, még részben sem! Viszont könnyítésképpen kérhető a befizetendő illetékre 12 havi pótlékmentes részletfizetés.
-Bövebb tájékoztató az ingatlan vásárlás után fizetendő illetékről, illetékkedvezményekről valamint illetékmentességről a letölthető visszterhes vagyonátruházási illetékről szóló információs füzetben (letöltés) tud olvasni.
Fizethető a vagyonszerzési illeték részletekben?
részletfizetés:
az adóhatóságtól igényelhető részletfizetés és indokolt esetben az illeték mérséklése is. Az Art. 198. § - 200. § szakaszai rendelkeznek illeték fizetési kedvezményekről, amelyek lehetnek: Részleges illeték elengedés vagy teljes illeték elengedés: részben vagy teljesen elengedi az adóhatóság az illetéket. Jellemzően valamilyen hirtelen bekövetkező, elháríthatatlan - például súlyos betegség, halál, súlyos rászorultság - ok miatt. Az adóhatóság akkor engedélyezheti , ha a kérelemben szereplő okok nem felróhatóak a kérelmet benyújtónak. Azaz rajta kívül álló okok miatt nem tudja az illetéket befizetni.
FONTOS SZEM ELŐTT TARTANI:
A kérelemben szereplő okokat bizonyítékokkal (például rezsi számlák, halotti anyakönyvi kivonat, betegségről szóló igazolás) igazolni kell. Egy pusztán jól megfogalmazott kérelem nem elegendő! Kulcsfontosságú azt tudni, hogy ha az ingatlan illeték részleteinek befizetésével késik vagy egyéb a határozatban megjelölt feltételt nem teljesít a kérelmező, akkor az illetéket egy összegben, azonnal be kell fizetni.
Vagyonszerzési illeték befizetése
BefizeTÉs határideje:
A vagyonszerzési illeték megfizetésére a lakásvásárlás folyamat legvégén kerül sor. Tehát akkor, ha a teljes vételárat kifizette a vevő az eladónak
Akkor földhivatal bejegyzi a vevő tulajdonjogát, majd miután felkerült az új tulajdonos a tulajdoni lapra, az adóhatóság ki is szabja az illetéket, amelyet fizetési meghagyás formájában küld meg a vevő részére. A fizetési meghagyás átvételét (ügyfélkapus megküldés esetén a megküldés napját) követő 30. napig lehet késedelmi pótlék-mentesen megfizetni.