Haszonélvezeti joggal terhelt ingatlanok vásárlásáról!
A haszonélvezeti jog kapcsán sokakban él a tévhit, hogy az ezzel a joggal terhelt ingatlanokat nem lehet értékesíteni. Pedig ez nem igaz, a haszonélvezeti joggal terhelt ingatlanok is forgalomképesek, tehát eladhatóak, az azonban tény, hogy áruk a piacon lévő hasonló tulajdonságokkal rendelkező ingatlanokétól jóval elmarad. Ám elzárkózni ezektől semmi esetre sem kell, helyette inkább tudj meg többet a jogi a hátteréről és ezen tudás birtokában, már könnyebb lehet a döntés.
Mi a haszonélvezeti jog?
Kezdésként érdemes elolvasni korábbi cikkeinket a haszonélvezeti jogról, mivel összetett jogintézményről van szó és hasznos, hogy ha mind az eladó, mind a vevő tisztában van a jogaikkal és kötelezettségeikkel.
Jelen cikk témáját tekintve a leglényegesebb a haszonélvezeti jog megszűnésére és megszüntetésére vonatkozó ismeretek, amelyeket jelen cikkünkben csak érintőlegesen elemzünk. Mivel azonban ezen ismeretek kulcsfontosságú szerepet játszanak a haszonélvezeti joggal terhelt ingatlanok vásárlása esetén, érdemes ezeket részleteiben, a korábbi cikkeink segítségével megismerni.
Haszonélvezeti joggal terhet ingatan vásárolna? Kattintson IDE
A haszonélvezeti jog szerződéssel való megváltása.
Ingatlan vásárlása előtt az első lépés a tulajdoni lap megtekintése, mivel ez a dokumentum tartalmaz, minden olyan adatot, amely a döntés meghozatalához szükséges. A haszonélvezeti jog kapcsán fontos tudni, hogy ha az nem szerepel az ingatlan- nyilvántartásban az értékesítés során arra a vevővel szemben nem lehet hivatkozni. A megszüntetés esetei a vásárlás szempontjából lényegesek lehetnek, mivel egy esetleges adásvételi szerződéssel egyidejűleg akár meg is lehet szüntetni a haszonélvezeti jogot, így mindenképpen érdemes tisztában lenni a szabályaival. Az adásvételi szerződés megkötése előtt - külön okiratban - is meg lehet szüntetni a haszonélvezeti jogot, azonban sem időben, sem pedig a költségek tekintetében nem javasolt, mivel hosszú lehet az ügyintézési határidő és a költségek megduplázódnak), csak abban az esetben válasszuk ezt, ha semmilyen más lehetőség nem kínálkozik.
A haszonélvezeti jog megszüntethető lemondással ingyenesen vagy megfelelő ellenérték fejében. A lemondás egyoldalú nyilatkozat, amelyet az ingatlan tulajdonosa felé kell benyújtani és azt okiratba kell foglalni, végül pedig az ingatlan- nyilvántartásból töröltetni kell a haszonélvezeti jogot
A haszonélvezeti jog értéke.
25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,
25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,
51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,
65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese.
Nézzünk meg egy haszonélvezeti jog értékének kiszámításáról szóló konkrét példát!
A haszonélvezeti jog megszűnésé, megszüntetése
Vásároljunk ingatlant haszonélvezeti joggal vagy sem?
Kulcsfontosságú, hogy pusztán az ingatlan tulajdonos váltása a haszonélvezeti jogot nem szünteti meg!
Érdemes lehet mégis megfontolni a haszonélvezettel terhelt ingatlan vásárlását vagy esetleg ilyen módon történő eladását.
Haszonélvezeti joggal megéri eladni ingatlant?
Idős emberek számára remek megoldás lehet az ingatlan eladása haszonélvezeti joggal terhelten, hiszen úgy jut egy nagyobb összeghez hogy a tulajdonában lévő ingatlant, bár eladja (a vételárat pedig még életében eloszthatja a gyermekei vagy unokái között), de haszonélvezeti jogot létesít rajta és így tovább élhet a lakásban. Ezt követően még ha újabb tulajdonos váltás is bekövetkezik, akkor sem kényszeríthető az ingatlan elhagyására, mindemellett persze bármikor, önszántából lemondhat a haszonélvezeti jogról. Nagyobb alapterületű ingatlan esetén pedig akár bérbe is adható annak egy része vagy a kert művelése adható át ellenérték fejében, mellyel bevételhez juthat.
Haszonélvezeti joggal megéri vásárolni ingatlant
Az új tulajdonos számára pedig kiváló befektetés, hiszen egyrészt kedvező alkupozícióból indul, másrészt a megvásárolt ingatlan nagyszerű hosszútávú ingatlan befektetés (ha nincs szüksége azonnal az ingatlanra, például ha a gyermeke számára szeretne vásárolni lakást a fővárosban). A befektetése pedig jó kezekbe kerül, hiszen a haszonélvezőnek jogszabályi kötelezettsége a közüzemi díjakat fizetni és az okozott károkért a költségeket viselni, ha nem úgy járt el, ahogy az az adott helyzetben általában elvárható.
Kártérítés kizárólag a haszonélvezeti jog megszűnését követően követelhető, de a jogszabály lehetőséget biztosít a tulajdonosnak, hogy biztosítékot követeljen a bekövetkező károk fedezésére (előfeltétele, hogy a rongáló magatartás ellen a tulajdonos tiltakozzon, majd ennek eredménytelensége után követelhető a biztosíték; annak megtagadása pedig azzal járhat, hogy a tulajdonos kérheti a haszonélvezeti jog bírói úton történő felfüggesztését). Az ingatlant állagsérelem nélkül kell átadnia a haszonélvezeti jog megszűnése után, a tulajdonos pedig mindezt jogosult ellenőrizni.
Ha ingatlaneladásból bevételünk keletkezik számítanunk kell az ingatlan adóra. Az ingatlan adót könnyen ki lehet számolni egy jó ingatlanadó kalkulátorral itt
A haszonélvezettel terhelt ingatlanok vásárlása tehát nem ördögtől való, de tény, hogy több mindenre kell figyelni egy ilyen ügylet esetén. Ha esetleg kérdése merülne fel, érdemes ingatlanjogi szakembert vagy ügyvédet felkeresni, aki mindent meg tud válaszolni szakszerűen.
Haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan eladásához kattintson ide!
Ha szükség lenne útmutatásra az eladás/ingatlanvásárlás témakörben, írjon bátran itt https://ingatlan5.hu/contact