A haszonélvezeti jog értékéről érintőlegesen már volt szó korábban, akkor említésre került az illetéktörvényben szereplő számítási mód is. Az azonban lényeges ebben a kérdésben, hogy a haszonélvezeti jog értékére vonatkozó számítási mód csupán sorvezető. Ettől el lehet térni, és így a haszonélvezeti jog értéke a felek egyezségének eredménye is lehet. (MUTATUNK KONKRÉT PÉLDÁKAT HOGYAN KELL KISZÁMOLNI A HASZONÉLVEZETI JOG ÉRTÉKÉT)
A haszonélvezeti jog értékének meghatározásánál az egyévi érték a kiindulópont
Azaz a terhelt ingatlan - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének 1/20-ad része. 1/20-ad rész kiszámítása
Most hogy már tudjuk, kiszámoltuk az egyévi érték összegét nézzük meg mennyi, hogyan alakul az illeték törvény alapján a haszonélvezeti jog értéke figyelembe véve a haszonélvező életkorát.
Haszonélvezeti jog értéke, számítás az illetéktörvény alapján
Hogyan egyezzünk meg a haszonélvezővel?
A haszonélvezeti jogról a haszonélvezeti jog jogosultja lemondhat ingyenesen vagy ellenérték fejében, ezt a szándékát a tulajdonos felé kell intéznie és ezen szándék mindig saját elhatározáson kell, hogy alapuljon. A lemondás során is érvényesül a szerződési szabadság elve, melynek alapja, hogy a vagyoni forgalom résztvevői képesek a megfelelő érdekérvényesítésre és érdekeik védelmére, így a magánjognak az a feladata, hogy a létező legszűkebb körben határozza meg a szerződéses kapcsolatokat. A szerződési szabadság tehát egyfajta főszabályként érvényesül a kötelmi jogban és csupán a főszabály alóli kivételek esetén töri meg a szabályozás ezt az elvet.
A lemondás tehát (ügyvéd által ellenjegyzett) szerződésben kerül rögzítésre, és ehhez a szerződéshez további jogkövetkezmények is fűződnek:
●amennyiben ellenérték fejében történik a lemondás, úgy a szerződés fizetési kötelezettséget keletkeztet és visszterhes vagyonszerzési illeték (általában 4 százalék) megfizetést von maga után; A haszonélvezeti jog illeték fizetésről bővebben itt olvashat.
Példa a haszonélvezeti jog illeték kiszámítására:
●amennyiben ingyenesen történik a lemondás, úgy ajándékozási illeték fizetési kötelezettség keletkezik (általában 18 százalék);
●mindkét esetben maga után vonja a haszonélvezeti jog megszűnését és azt a kötelezettséget is, hogy ezt az ingatlan - nyilvántartás felé is be kell jelenteni, és kérelmezni kell a haszonélvezeti jog törlését.
Az illeték törvény rendelkezései nem kötelező érvényűek, a haszonélvezeti jog értékét mégsem lehet korlát nélkül meghatározni.
A joggyakorlat szerint annak értéke ugyanis nem haladhatja meg az ingatlan (beköltözhető) értékének felét. A beköltözhető érték fele az ingatlanjogban a lakott értéket jelöli.
Példa a haszonélvezeti jog értékének és a haszonélvezeti joggal terhelt ingatlan értékének kiszámolására
A “A haszonélvezeti joggal terhelt ingatlanok vásárlásáról!” című cikkünkben már tárgyaltuk a haszonélvezeti jog értékére vonatkozó illeték szabályokat, így jelen írásunkban csak röviden átfutjuk azokat. A haszonélvezeti jog értékére vonatkozó illeték törvényi rendelkezések nemcsak az ellenérték mértékére vonatkozóan ad iránymutatást, hanem ez jelenti egyúttal a haszonélvezeti jog ellenértéke utáni illeték kiszámításának alapját is.
A jogszabályi rendelkezések ritkán olvasmányosak, így ezen szabályoktól se várjuk, hogy elsőre egyértelműek és világosak lesznek, ám aggodalomra nincs ok, ehhez is kérhetjük ügyvéd, illetve interneten elérhető kalkulátor segítségét.
A haszonélvezeti jog értékének meghatározásánál az egyévi érték a kiindulópont: azaz a terhelt ingatlan - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének 1/20-ad része.
A haszonélvezeti jog, vagyoni értékű jog szólhat határozott vagy határozatlan időre:
●határozott idő esetén az egyévi értéket az illetéktörvényben meghatározott évekkel kell megszorozni, az érték maximuma az egyévi érték 20- szorosa, illetve természetes személyek esetén a rájuk vonatkozó egyévi értéknek az életkorhoz rendelt többszöröse;
● határozatlan időre vonatkozó haszonélvezeti jog esetén az érték az egyévi érték ötszöröse.
●Kivételek szinte mindig vannak, esetünkben a kivételt az jelenti, ha a haszonélvezeti jog valamely személy életének, házasságának vagy özvegységének idejére terjed. Ekkor a jog értéke a személy életkorához képest a következő módon kerül kiszámításra:
Ha a haszonélvezeti jog jogosultja
Mennyit ér a holtig tartó haszonélvezeti jog?
A HASZONÉLVEZETI JOG ÉRTÉKE
A haszonélvezeti jog kiszámítására:
25 évesnél fiatalabb, az egyévi érték 10-szerese,
25-50 éves, az egyévi érték 8-szorosa,
51-65 éves, az egyévi érték 6-szorosa,
65 évnél idősebb, az egyévi érték 4-szerese.
Például az ingatlan forgalmi értéke 45 millió Ft, annak 1/20-ad része (az az érthetőbben az ingatlan értékének 5%-a) ami
45 millió 1/20-ad része = 2,25 millió Ft,
a haszonélvező személy életkora:
25 évnél fiatalabb : 2.25 millió x 10= 22.5 millió Ft
25-50 év közötti : 2.25 millió x 8 = 18 millió Ft
51-65 év közötti : 2,25 millió Ft x 6 = 13,5 millió Ft.
64 évnél idősebb : 2.25 millió x 4=9 millió
A haszonélvezeti jog fennállása több személyt is érinthet
A haszonélvezeti jog ellenértékének megfizetésével vagy annak ingyenesen történt lemondásával és a jog ingatlan - nyilvántartásból törlésével a jog megszűnik, a haszonélvező pedig köteles az ingatlant átadni a tulajdonosnak, olyan állapotban, amilyenben rendes gazdálkodás és rendeltetésszerű használat mellett a haszonélvezet megszűnésekor lennie kell.
Természetesen előfordulhat, hogy az átadás során problémák merülnek fel, ezeket a “Haszonélvezeti jog megszűnése, megszüntetése” cikkünkben részletesen ismertettük. Amennyiben pedig további kérdése lenne, érdemes ingatlanjogi ügyvédet felkeresnie.
Ha szükség lenne útmutatásra az eladás/ingatlanvásárlás témakörben, írjon bátran itt https://ingatlan5.hu/contact