A sikeres ingatlanalku lépései. Amennyiben szeretné elérni, hogy önnek kedvező egyezség szülessen az eladási folyamat végén, egy jól felépített stratégián kell végig vinnie a vevőt. Ha tudja hogyan és mit csinál, többet fog kapni az ingatlanért. Ezekre kell figyelni egy ingatlan áralku folyamán, ha a legkedvezőbb árat szeretné kapni:
1) Az ingatlanpiac feltérképezése. Tisztában kell legyünk a környékünkön található hasonló ingatlanok árával. Hasonlítsuk össze ingatlanunk árát a piacon lévő ingatlanok árával. Ha azt látja a vevő, hogy rendelkezik bizonyos szakértelemmel, könnyebben igazat ad. A jó áralku elengedhetetlen része a piacismeret!
2) Ne legyenek elhallgatott hibák! Csak az eladásra felkészített lakást kezdjük el árulni, igy kevesebb lehetősége, oka lesz alkudozni a vevőnek .
3) Az ingatlan hirdetés legyen minőségi, érzelmeket keltő szöveg! Méretezett alaprajzzal, jó minőségű fotókkal. Semmikképp ne írja bele a hirdetésbe, hogy az ár alkuképes, ha nem szeretne nagyon alacsony ajánlatot kapni.
4) Ha már a telefonbeszélgetés alkalmával kitérnek arra, hogy mennyi alku van az ingatlan árában, bátran lehet a kérdésre válaszolni a következőképp: „Ha az árban megegyezünk, megveszi az ingatlant? Jőjjön el, nézze meg az ingatlant, a többit személyesen megbeszéljük!”
5) Csak tiszta, rendezett, mutatásra felkészített lakás várja a megtekintés során a vevőt, erre mindig kivétel nélkül figyelni kell!
6) Nagy valószínűséggel a vevőjelölt önnek fogja szegezni a kérdést, miszerint: „Miért akarja eladni az ingatlant?” De a motivációinkat soha ne áruljuk el! Itt gondolok arra, ha egy sokkal jobb árérték aranyú ingatlant akarunk venni, ne ébresszünk olyan gondolatokat a vevő fejében, hogy ő is azt az ingatlant akarja megvásárolni. De legyen szó családi vagy gazdasági problémáról, a motivációinkat mindig tartsuk titokban.
7) „Mennyi a vége?” ez a kérdés is általában elhangzik egy lakásmutatás során. Ne áruljuk el, hogy mi az utolsó ár, amit kapni szeretnénk az ingatlanért! Mindig a vevőnek kell először tennie ajánlatot.
8) Amikor megkapjuk a várva várt ajánlatot, ne legyünk túl lelkesek. Érdemes mindenképp szerénynek, barátságosnak és visszafogottnak maradnunk. Figyeljük a vevő reakcióját, hátha egy jobb ajánlatot is elérhetünk.
9) Jól bevált módszer, hogy a vevő szakembert hív magával, hogy általa jobban tudjon alkudni. Ne ijedjünk meg, járjunk utána mi is, mielőtt bármibe belemennénk!
10) Ne essünk kétségbe, ha a biztosnak látszó vevő mégis vásárlás nélkül akar távozni. Ne kiabáljunk utána, hogy mégis odaadjuk az ingatlant a kínált áron! Ígérjük meg inkább, hogy pár napon belül jelentkezünk. Az esetek többségében több lépésből áll az áralku. Általában 2-3 lépésre kell számítani.
11) Végül kérjük, hogy írásban, pénzzel alátámasztva erősítse meg a vevőnk az ajánlatát! Ez azért fontos, hogy a vevő az adásvételi szerződés megkötéséig ne tegyen másik lakásra ajánlatot.
Egy üzlet akkor jó, ha mindkét fél jól érzi magát a végén. Ne hozzuk a másikat olyan helyzetbe, amibe mi magunk se szeretnénk kerülni!
Ezen lépések betartásával el tudjuk érni a legjobb alkupozíciót és ki tudjuk hozni az ingatlanból a legjobb vételárat.
Sikeres eladást kívánunk!